Środa, 23 lipca 2014
Jesteś w: Start WIADOMOŚCI Szkolenia, warsztaty, kursy, projekty CAFÉ OBYWATELSKA

CAFÉ OBYWATELSKA

29.08.2013

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, którego celem jest zwiększenie aktywności obywatelskiej studentów województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Miejsce realizacji: Kraków, Rzeszów, Nowy Sącz, Tarnów

Czas realizacji wydarzeń: październik 2013 – czerwiec 2014

Organizator: Stowarzyszenie Ekopsychologia

Partnerzy projektu: Fundacja Inicjatyw Rozwojowych „Fenomeno”, Fundacja Generator Inspiracji, Novy Domov ze Słowacji, Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza”

W czterech miastach (Kraków, Rzeszów, Nowy Sącz i Tarnów) odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do studentów danych regionów. Celem organizowanych działań jest podniesienie aktywności obywatelskiej młodych ludzi, m.in. poprzez inspirację do angażowania się w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych. Projekt koncentruje się na społecznościach obszaru karpackiego.

„Café Obywatelska” to projekt o lekkim młodzieżowym charakterze dopasowanym do upodobań studentów, promowany najbardziej popularnymi wśród młodzieży kanałami komunikacji (m.in. Facebook, You Tube, blog). Uczestnicy wezmą udział w sondzie, happeningach, klubach dyskusyjnych i warsztatach, które będą się odbywały równolegle w czterech miastach projektu. Najbardziej aktywni otrzymają staże w NGO i innych organizacjach zaangażowanych w życie obywatelskie. Wszystkie działania będą realizowane we współpracy z wolontariuszami.

Projekt został poprzedzony analizą potrzeb potencjalnych grup odbiorców oraz obserwacjami przedstawicieli środowisk NGO z obszaru karpackiego. Jest odpowiedzią na wyłonione w badaniach problemy, takie jak: brak pozytywnych wzorców zaangażowania w sprawy lokalne, brak identyfikacji studentów z lokalnym środowiskiem, słaba oferta rozwoju kompetencji obywatelskich skierowana do studentów. Socjologowie coraz częściej piszą o kształtowaniu się pokolenia „GOOD ENOUGH”, którego filozofią życiową jest: żyć, mieć, pracować nie doskonale, ale wystarczająco dobrze.
W praktyce oznacza to: nie wysilaj się, nie chciej za dużo, zrób projekt krótkoterminowy, nie rywalizuj, dostosuj się, nie miej autorytetów (prof. Szlendak, szlendak.blog.polityka.pl).

„Café Obywatelska” pokazuje inną drogę – zaangażowanie się w aktywność obywatelską, która może być pasjonująca, twórcza, rozwojowa, a jednocześnie niezwykle pożyteczna. „Café Obywatelska” jest szansą na poznanie wielu autorytetów zaangażowanych w życie obywatelskie, jest również okazją do zdobycia inspiracji i nowych kompetencji przydatnych do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności.

WYDARZENIA PROJEKTU (prowadzone równolegle w 4 miastach):

SONDA (IX.2013) – badanie przeprowadzone wśród setki studentów z 4 miast projektu na temat aktywności obywatelskiej młodych ludzi, wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia inaugurującego

HAPPENING INAUGURUJĄCY (X.2013) – wydarzenie o charakterze wolnych wyborów połączone z dyskusją na temat aktywności obywatelskiej młodzieży z udziałem zaproszonych przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów, biznesu, administracji publicznej oraz środowiska naukowego

KLUBY DYSKUSYJNE (XI.2013 – V.2014) - w każdym z miast raz w miesiącu odbędzie się klub dyskusyjny w lokalnej kawiarni skupiającej studentów z udziałem lokalnego lidera karpackiego; celem spotkań będzie inspiracja do angażowania się na rzecz społeczności lokalnej poprzez pokazanie dobrych praktyk

FESTIWAL „WARSZTATOWNIA” (III-IV.2014) – 3-dniowy cykl warsztatów podnoszących kompetencje ułatwiające aktywne zaangażowania się w lokalne życie obywatelskie

PRAKTYKI STUDENCKIE (VI-VII.2014) – dla najbardziej aktywnych uczestników projektu zostaną zorganizowane praktyki w organizacjach promujących aktywność obywatelską

PUBLIKACJA „PORTRET ODPOWIEDZIALNEGO OBYWATELA” (XI.2013 – V.2014) – z wybranymi gośćmi z klubów dyskusyjnych zostaną przeprowadzone wywiady wraz z sesją zdjęciową. Celem działania jest promowanie dobrych praktyk oraz wyróżnienie autorytetów w dziedzinie

« Lipiec 2014 »