Piątek, 25 września 2020
oferty pracy: 1944
Jesteś w: Start WIADOMOŚCI Café Obywatelska O projekcie „Café Obywatelska”

O projekcie „Café Obywatelska”

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, którego celem jest zwiększenie aktywności obywatelskiej studentów województwa małopolskiego i podkarpackiego.
Cafe obywatelska

Miejsce realizacji: Kraków, Rzeszów, Nowy Sącz, Tarnów

Czas realizacji wydarzeń: październik 2013 – czerwiec 2014

Organizator: Stowarzyszenie Ekopsychologia

Partnerzy projektu: Fundacja Inicjatyw Rozwojowych „Fenomeno”, Fundacja Generator Inspiracji, Novy Domov ze Słowacji, Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza”

W czterech miastach (Kraków, Rzeszów, Nowy Sącz i Tarnów) odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do studentów danych regionów. Celem organizowanych działań jest podniesienie aktywności obywatelskiej młodych ludzi, m.in. poprzez inspirację do angażowania się w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych. Projekt koncentruje się na społecznościach obszaru karpackiego.

„Café Obywatelska” to projekt o lekkim młodzieżowym charakterze dopasowanym do upodobań studentów, promowany najbardziej popularnymi wśród młodzieży kanałami komunikacji (m.in. Facebook, You Tube, blog). Uczestnicy wezmą udział w sondzie, happeningach, klubach dyskusyjnych i warsztatach, które będą się odbywały równolegle w czterech miastach projektu. Najbardziej aktywni otrzymają staże w NGO i innych organizacjach zaangażowanych w życie obywatelskie. Wszystkie działania będą realizowane we współpracy z wolontariuszami.

Projekt został poprzedzony analizą potrzeb potencjalnych grup odbiorców oraz obserwacjami przedstawicieli środowisk NGO z obszaru karpackiego. Jest odpowiedzią na wyłonione w badaniach problemy, takie jak: brak pozytywnych wzorców zaangażowania w sprawy lokalne, brak identyfikacji studentów z lokalnym środowiskiem, słaba oferta rozwoju kompetencji obywatelskich skierowana do studentów. Socjologowie coraz częściej piszą o kształtowaniu się pokolenia „GOOD ENOUGH”, którego filozofią życiową jest: żyć, mieć, pracować nie doskonale, ale wystarczająco dobrze.
W praktyce oznacza to: nie wysilaj się, nie chciej za dużo, zrób projekt krótkoterminowy, nie rywalizuj, dostosuj się, nie miej autorytetów (prof. Szlendak, szlendak.blog.polityka.pl).

„Café Obywatelska” pokazuje inną drogę – zaangażowanie się w aktywność obywatelską, która może być pasjonująca, twórcza, rozwojowa, a jednocześnie niezwykle pożyteczna. „Café Obywatelska” jest szansą na poznanie wielu autorytetów zaangażowanych w życie obywatelskie, jest również okazją do zdobycia inspiracji i nowych kompetencji przydatnych do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności.

« Wrzesień 2020 »